12 Kasım 2011 Cumartesi

YUMURTA AKI VE YANIK


Hiçbir zaman bunu kullanmak gerekmeyeceği düşünülür, ama gerektiğinde...

Yumurta akı kullanılarak yanıklar basit ve etkin biçimde tedavi edilebilir.

Bu yöntem itfaiyecilerin eğitimi sırasında ders olarak verilmiştir

Bir yanık meydana geldiğinde, kapsadığı alan ne olursa olsun ilk yardım, etkilenen alanı sıcaklık azalıncaya ve deri tabakalarını yakmayı bırakıncaya kadar soğuk suyun altına tutmak ve sonrasında bu bölgeye yumurta akı uygulamaktan oluşmaktadır.

Bir kimsenin elinin büyük bir kısmı kaynar su ile yandığında, duyduğu büyük acıya rağmen elini soğuk su musluğunun altına tutmuş ve sonrasında 2 yumurta kırmış, aklarını ayırmış ve çırpmış ve elini içine daldırmıştır.

Eli o denli yanmış durumdadır ki yumurta akı uygulanır uygulanmaz derisi kurumuş ve yumurta akı bir film tabakası oluşturmuştur.

Daha sonra bu kişi yumurta akının doğal bir kollajen (bir tür albüminoid) olduğunu öğrenmiş ve en az bir saat boyunca eline tabaka üzerine tabaka gelecek şekilde yumurta akı uygulamıştır. Öğleden sonra hiçbir acı duymaz olmuştur. Ertesi sabah yanık bölgesinde nerdeyse belirsiz bir kırmızımsı leke kalmıştır. Elinde sürekli ve feci görünüşlü bir yara izi kalacağını düşünürken 10 gün sonra geride hiçbir yanık izi kalmamış ve hatta deri eski normal rengine yeniden kavuşmuştur!

Yanan bölge yumurta akında mevcut ve aslında vitamin dolu bir plasenta (etene) olan kollajen sayesinde tamamen yenilenmiştir.

gerek duymamaniz dilegimle

2 yorum:

  1. evet ben de dün bi arkadaşmla bu konuyu konuştum.. o da söyledi... ben de feci bir şekilde elimi kaynar çorba ile yakmıştım.. 2 cm kadaR şişip su toplamıştı... ben de şunu denemiştim: yumurta sarısını (4-5 tane) teflonda kömürlşeşene kadar yakmıştım ardından yağ gibi birşey kalıyo teflonda. onu sürmüştüm leke kalmaması için... evet leke kalmadı. ben denedim ve sonuç gördüm.. eğer yapmasaydım kesin leke kalırdı diye düşünüyorum. bu dediğin daha doğru bir bilgi ama. paylaşmn için teşkr ederim:))

    YanıtlaSil
  2. evet canım bende yeni öğrendim aslında yumurta akını aslında çare yanıbaşımızda ama haberimiz yokmuş.Teşekkürler yorumun için

    YanıtlaSil